Зниження слуху найбільш поширено у віці від 60 років, хоча останнім часом цей помолодшав на 5-10 років. Так як з віком збільшується кількість ліків - супутні хвороби  ( пов’язано з підвищенням тиску, болями у суглобах, антибактеріальні препарати ) тому і збільшується ототоксичний ризик від всіх препаратів. 

Мається на увазі , що кожен препарат має побічну дію, а особливо коли препаратів декілька .

Препарати , які шкідливі для слухової системи можуть бути кохлеотоксичними ( вплив на слуховий нерв ) , або вестибулотоксичними ( вплив на рівновагу ) .

Антибіотики з групи аміноглікозидів ( тобраміцин, амікацин, гентаміцин) ,як правило, для лікування тяжких форм бактеріального ускладнення , - може призвести до необоротньої двобічної нейросенсорної приглухуватості . 

Препарат цисплатин - для лікування деяких вирів ракового захворювання теж викликає високочастотну нейросенсорну приглухуватість і залишається в завитці внутрішнього вуха ще тривалий період , тим самим продовжуючи ототоксичний ефект. 

 

Тінітус ( дзвін /шум у вухах) . FDA ( США)  не одобрило жодного підтвердженого медикаментозного  лікування для лікування даного синдрому. Протисудомні препарати запропоновані як варіант лікування за їхній вплив на  ГАМК- рецептори. І ще рекомендовано використання антидепресантів для зменшення впливу та симптомів депресії , для покращення настрою та загального самопочуття. 

 

Нейросенсорна приглухуватість . Хронічна нейросенсорна приглухуватість лише слухопротезування ( слуховий апарат ) , особливо стареча приглухуватість , додатково препарати для покращення мозкового кровообігу не підтвердили ефективність . Гостра ( раптова) нейросенсорна приглухуватість до 72 годин - може бути використано для лікування кортикостероїдами та судинними препаратами, але також з сумнівною ефективністю. 

 

Поліфармація ( поліпрагмазія) - навантаження  організму непотрібним лікуванням дає гірший ефект для організму. 

 

Будьте обізнані та вчасно звертайтеся до лікаря! 

 

Переклад Харчук К. В.  Джерела :

Patient Benefits of Audiology, Pharmacy Collaboration . The Hearing Journal: January 2020 - Volume 73 - Issue 1 - p 40,41

Campbell KCM, Le prell CG. Drug-Induced Ototoxicity: Diagnosis and Monitoring. Drug Saf. 2018;41(5):451-464.

Bao J, Hungerford M, Luxmore R, et al. Prophylactic and therapeutic functions of drug combinations against noise-induced hearing loss. Hear Res. 2013;304:33-40.